Znajdź nas na Facebook - rozwiń/schowaj

DSW - miejsce dla Ciebie

Opis projektu

Celem projektu jest opracowanie metodyki pracy z osobami niepełnosprawnymi przy użyciu systemu motion capture stanowiącego element bazy naukowo-dydaktycznej Wydziału Nauk Społecznych i Dziennikarstwa.

Systemy motion capture, w skrócie mocap, to urządzenia pozwalające przechwytywać ruch i zapisywać go w komputerze. Mają one obecnie wiele różnorodnych zastosowań. Najczęściej wykorzystywane są w branży animacji filmowej oraz projektowania gier wideo. W obu wypadkach sesje z udziałem aktorów pozwalają na podłożenie ich ruchu pod przygotowane wcześniej cyfrowe modele różnorodnych postaci.

Mankamentem wielu realizowanych obecnie projektów tego typu jest fakt, że w sytuacji, gdy tworzy się sceny z udziałem postaci z różnym stopniem niepełnosprawności, osoby niepełnosprawne są „odgrywane” przez zdrowych aktorów. Właściwie nie zdarza się, aby w sesjach brały udział osoby niepełnosprawne. Warto też zwrócić uwagę, że choć systemy motion capture wzbudzają wielkie zainteresowanie młodzieży, są urządzeniami bardzo drogimi i trudno dostępnymi, w związku z tym praca z nimi może być sporą szansą rozwoju dla uczniów.

Projekt zakłada pracę z 6 niepełnosprawnymi osobami w celu zbadania ich zachowań w sesjach mocap oraz określenia warunków technicznych realizacji sesji, a następnie opracowanie metodyki pracy z osobami niepełnosprawnymi w takich nagraniach.